![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhq_Wufanvg2EbNGvY4V5IeooLTQo4moHigBPy2Dzw6N7-geuk7cWlcKtNTBIWMZRpUug0tqEw79q9A2W-jaP-KzKOM9mhgOiQRpFEvYlUbMbb3Al1ysPHWkEP5tyiWJ90Ym9Jkr7iusrk/s320/29.jpg)
Усмивката ни прави щастливи. Учени са установили, че гримасата при усмивка променя кръвообращението на черепа, а това води до емоционални промени. Ако ви е наистина трудно да се усмихнете, тогава по-добре захапете леко молива, вместо мускулите на бузите ви да се свиват кунвулсивно.
2 Музикална терапия
Ако искате да си подобрите настроението, просто си пуснете любимата музика. Учени са открили, че музиката активизира онази част на мозъка, която отговаря за удоволствието, възбудата и удовлетворение^ >. При слушането на приятна м) зика се отделя допамин - хормони т на задоволството и щастието.
3 Водете си дневник
Всяка вечер си записвайте три хубави неща, които са ви се случили през деня. Прочетете ги след седмица и ще останете изненадани колко добре се чувствате. Специалистите препоръчват този метод, който ще ви помогне се съсредоточите върху положителните страни на живота, вместо да се фокусирате върху негативното. Набавете си хубава тетрадка, без да пестите парите.
4 Яжте разумно
Отървете се от чувството на вина след нездравословно похапване. Завършете обяда с нещо сладко, но богато на протеини и растителни влакна. Доказано е, че високопро-теиновите храни предизвикват силно чувство на задоволство. Опитайте кисело мляко с високо съдържание на протеин и влакна.
5 Пожертвайте нещо за другите - или прегърнете някого!
Научните изследвания доказват, че посвещаването на благородна кауза активизира онази част на мозъка, която произвежда хормони на задоволството и щедростта като окситоцина. Можете да се заемете с благотворителност или да сътрудничите на някоя фондация. Същият ефект има и една силна прегръдка с любим човек, както са установили учени от Северна Каролина.
6 Поемете дълбоко дъх
Намерете най-близката хлебарница и в продължение на пет минути вдишвайте аромата на прясно изпечен хляб. Научните изследвания са установили, че миризмите оказват силно въздействие върху лимбичната система на мозъка, което влияе върху производството на хормони, а следователно и върху емоциите. Очевидно ароматът на топъл хляб е от онези неща, които могат да ни накарат да се чувстваме щастливи, докато лавандулата успокоява, а цитрусите освежават.
7 Движете се
Факт е, че движението стимулира ендорфините - хормоните на щастието, и кара кръвта ни да се движи по-бързо, а това се отразява и върху настроението ни. Мързелуването, колкото и да е примамливо понякога, ни прави вяли и отпуснати. В някои страни учрежденията харчат милиони, за да изкарат хората от колите им и да ги накарат да ходят пеша или да карат колело. Възползвайте се от всяка възможност да се раздвижите!
8 Медитирайте
Чувствате се смазани от пътуването до работата и обратно? Отделете 10 минути за кратка медитация. Съвсем сериозно! Това може да означава просто да поседите и да се вслушвате в дишането си. Можете да медитирате и докато вървите или вършите нещо простичко. Изследванията показват, че хората, които медитират през деня, са по-щастливи, защото умеят да степенуват нещата.
9 Поставете си цел
Да си поставите осъществими цели е добър начин да запазите доброто си настроение. Не е нужно да са грандиозни - можете да се заемете с благотворителност, да откажете цигарите или просто да спрете да си гризете ноктите. Набележете си план и стриктно се придържайте към него. Не се стресирайте, ако се наложи промяна, и не се укорявайте. В крайна сметка ще изпитате усещането, че сте постигнали нещо забележително, и ще се почувствате великолепно!
10 Силата иа растенията
Едно изящно цвете на бюрото ще ви помогне да понесете скуката в работата. Изследванията показват, че растения като лилии и палми не само повишават нивото на кислород, но и премахват токсините във въздуха, изпускани от килимите, мебелите и други синтетични изделия. 15-20 растения са достатъчни да прочистят въздуха в офис от 150 кв.м или пък в тристаен апартамент.
Няма коментари:
Публикуване на коментар